ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14187276
*
nr 1418 7276
Spegel
+ ljusstakar, ett par, mässing, el indragen. Höjd: 31 - 48
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 september 2021
kl 18:51:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/9 14:37:12
1
100 kr
11/9 03:00:25
2
150 kr
11/9 09:11:10
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: el indragen elektrifierad elektrisk gyllene, guldfärgad ljusstakar ljusstake metall mässing spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 1418 7276
Spegel
+ ljusstakar, ett par, mässing, el indragen. Höjd: 31 - 48
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 september 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/9 14:37:12 | 1 | 100 kr |
| 11/9 03:00:25 | 2 | 150 kr |
| 11/9 09:11:10 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: el indragen elektrifierad elektrisk gyllene, guldfärgad ljusstakar ljusstake metall mässing spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



